fabank
23 دی 1401 - 13:46

هواشناسی قزوین هشدار زرد صادر کرد/ برف و کولاک در راه است

مدیرکل هواشناسی استان قزوین از صدور هشدار زرد خبر داد و گفت: بر این اساس از اواخر وقت شنبه ۲۴ دی‌ تا اواخر روز یکشنبه ۲۵ دی‌‌ماه در تمام مناطق استان شاهد بارش برف همراه با کولاک و وقوع پدیده مه خواهیم بود.

یوسف شیخ‌الملوکی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین، از صدور هشدار زرد شماره 45 مرکز پیش‌بینی هواشناسی استان خبر داد و اظهار داشت: با توجه به گذر سامانه بارشی از اواخر وقت شنبه 24 دی‌ (فردا) تا اواخر روز یکشنبه 25 دی‌‌ماه در تمام مناطق استان شاهد بارش برف همراه با کولاک و وقوع پدیده مه خواهیم بود.

وی با بیان اینکه در مناطق سردسیر و کوهستانی شاهد کولاک برف خواهد بود، اضافه کرد: به این ترتیب شاهد لغزندگی جاده‌ها، کاهش دید افقی و اختلال در سفرهای بین شهری به ویژه در عبور از گذرگاه‌های کوهستانی خواهیم بود و به همین خاطر رانندگان باید در سفرهای برون‌شهری و درون‌شهری احتیاط لازم را رعایت کنند.

شیخ‌الملوکی با ذکر اینکه در روزهای آینده شاهد بروز یخبندان شدید خواهیم بود، ادامه داد:‌ به همین خاطر هم‌استانی‌ها و سایر هموطنان باید از سفرهای غیرضروری در استان قزوین اجتناب کنند و ضمن مراعات نکات ایمنی حتماً خودروهای خود را به تجهیزات زمستانی از جمله زنجیر چرخ مجهز کنند. در ضمن اداره‌کل راهداری باید آماده بازگشایی راه‌های روستایی در صورت انسداد باشد.

وی با بیان اینکه بارش‌ها با وزش باد همراه خواهد شد، تصریح کرد: همچنین کوهنوردان و گردشگران باید از صعود به ارتفاعات جداً خودداری کنند و کارفرمایان هم باید انجام کار در فضای باز به ویژه در اماکن و نواحی مرتفع را تعطیل کنند.

عضو شورای هماهنگی پاسخ به عملیات بحران استان در ادامه با اشاره به خطر جدی سرمازدگی گلخانه‌ها و واحدهای دام و طیور گفت: بنابراین سازمان جهاد کشاورزی باید تمهیدات لازم را برای مقابله با سرمازدگی اتخاذ کند و همچنین در شهرها با توجه به سرمای هوا مردم باید مدیریت لازم در مصرف حامل‌های انرژی را اعمال کنند.

وی افزود: در شبانه‌روز گذشته باز هم شاهد رکوردشکنی سرمای هوا در استان قزوین و شهرستان آوج بودیم که دمای این شهرستان در سردترین ساعات به منفی 14 درجه سانتی‌گراد رسید و پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که کمترین دمای این شهرستان در امروز هم منفی 13 درجه خواهد بود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 974263